Narodowe Czytanie „Quo Vadis” – Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych we Włocławku

Narodowe Czytanie „Quo Vadis”

Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza w Zespole Szkół Ekonomicznych

3 września 2016 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych miała miejsce V Edycja Akcji Narodowego Czytania. Tym razem zagłosowano na „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza.

„To piękna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić” – tak o „Quo vadis” mówił Prezydent RP Andrzej Duda ogłaszając wyniki głosowania.

Akcja Narodowego Czytania

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r., w którym lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, w 2015 r. „Lalki” Bolesława Prusa.
Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, na potrzebę dbałości o polszczyznę i poczucie wspólnej tożsamości.

„Quo vadis?”

„Quo vadis” to powieść historyczna. Drukowano ją najpierw w odcinkach w „Gazecie Polskiej” w latach 1895-1896. W 1896 r. w Krakowie została wydana w formie druku zwartego.
Powieść została przetłumaczona na ponad 50 języków. Część rękopisu przechowywana jest w Ossolineum we Wrocławiu.
W 1905 r. Henryk Sienkiewicz został laureatem literackiej Nagrody Nobla za „wybitne osiągnięcia pisarskie w literaturze epickiej”, a więc i za „Quo vadis”.
Tytuł książki to łaciński zwrot oznaczający „Dokąd idziesz ?”. Odwołuje się on do słów „Quo vadis, Domine? „ („Dokąd idziesz, Panie? „), wypowiedzianych przez apostoła Piotra do Chrystusa.
Ilustracje do powieści wykonali m.in. znani malarze: Piotr Stachiewicz i Jan Styka.
Akcja powieści rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas sześciu ostatnich lat panowania Nerona (63-69rok). Głównym wątkiem jest miłość Winicjusza i Ligii. Winicjusz to patrycjusz rzymski a Ligia – chrześcijanka, zakładniczka pochodząca z plemienia Ligów. Wątek historyczny skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także na prześladowaniach chrześcijan.
Przed napisaniem powieści Sienkiewicz kilkakrotnie był w Rzymie, po którym oprowadzał go znany malarz Henryk Siemiradzki. Obrazy malarza przypominające czasy starożytnego Rzymu i prześladowań pierwszych chrześcijan wywarły na pisarzu olbrzymie wrażenie.
Sienkiewicz wnikliwie studiował historię starożytną. Zamierzał stworzyć powieść niosącą uniwersalne wartości – jak walka dobra ze złem, zwycięstwo ducha wolności nad tyranią.

Ekranizacja powieści

Powieść wielokrotnie ekranizowano, m.in. we Włoszech, we Francji, w USA. W 2002 r. powstała polska ekranizacja „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, z Pawłem Delągiem w roli Winicjusza, Magdą Mielcarz w roli Ligii oraz Michałem Bajorem w roli Nerona.

Czytanie „Quo vadis”  w Zespole Szkół Ekonomicznych

Po informacjach wstępnych, które przedstawiła uczennica Dominika Biesiadzińska, nastąpił moment rozpoczęcia czytania. Jako pierwszy fragment powieści przedstawił dyrektor szkoły Pan Robert Hałasiński, następnie Pani dyrektor Maria Walczak, Pani kierownik Katarzyna Lewandowska, inni nauczycieli oraz uczniowie. Impreza przebiegała w sprzyjającej, pozytywnej, pełnej dobrej energii atmosferze.
Imprezę przygotowała Pani Danuta Galczak. O grafikę zadbała pani Izabela Czerwińska . Oto fotki z imprezy.

Galeria2

Galeria3