Wolontariat w bibliotece ? Czemu nie ! – Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych we Włocławku

Wolontariat w bibliotece ? Czemu nie !

Wolontariat w bibliotece ? Czemu nie ?

Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych zajmuje się nie tylko działalnością promującą czytelnictwo. Jest to również miejsce wielu cennych  inicjatyw szkolnego wolontariatu, współpracującego z biblioteką od momentu powstania.  Tutaj prowadzone są wszelkiego rodzaju zbiórki – odzieży dla potrzebujących, karmy dla zwierząt , pieniędzy na rzecz ciężko chorych, maskotek i książeczek dla dzieci, przyborów szkolnych i inne.  Biblioteka to miejsce zbiórek wolontariuszy przed wszelkiego rodzaju akcjami charytatywnymi. To również miejsce spotkań z koordynatorem koła, którą to funkcję mam przyjemność piastować.

To wolontariusze i jednocześnie  miłośnicy książek – kilka lat temu zostali inicjatorami akcji uwalniania książek – bookcrossingu. Od tamtej pory akcja trwa nieprzerwanie i cieszy się sporym zainteresowaniem.

9 czerwca wspólnie z wolontariuszami szkolnego koła – odwiedziliśmy schronisko dla bezdomnych zwierząt we Włocławku. Odwiedziny poprzedzone były zbiórką karmy i legowisk dla zwierzaków.

Natomiast 10 czerwca, w sobotę, wolontariusze wspierali IV Olimpiadę Hefajstosa Osób Niepełnosprawnych, pomagając przy sędziowaniu  i podczas rozgrywania dyscyplin sportowych.

W bibliotece wolontariusze organizują pomoc koleżeńską w nauce – dzieląc się swoimi zdolnościami dydaktycznymi.

To tylko kilka ostatnich przykładów akcji,  form działalności Szkolnego Koła Wolontariatu. Inne, a było ich w roku szkolnym 2016/2017 kilkanaście  –  można śledzić na stronie internetowej Zespołu Szkół Ekonomicznych.

koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu
oraz  nauczyciel bibliotekarz