Konkursowy wyjazd do Bydgoszczy

Wyjazd do Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
w Bydgoszczy.
Pod koniec lutego do naszej szkoła dotarła informacja o zorganizowaniu przez bibliotekę Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy Konkursu Wiedzy o Książce, Bibliotece i Nowych Mediach. Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Inauguracją I Edycji Konkursu był temat „Biblioteka moich marzeń”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przelanie na papier swoich wrażeń, myśli, spostrzeżeń, przemyśleń, marzeń – dotyczących biblioteki. Pracę można było oprzeć na literaturze, można było również wykonać ją całkowicie samodzielnie, wykorzystując własne doświadczenia, relacje z bibliotek poznanych w czasie wakacji czy podróży, można było także użyć wyobraźni i opisać bibliotekę, z której chętnie można by było korzystać.
Z naszej szkoły zamiar uczestniczenia w konkursie wyraziła Karolina Grzybowska z kl. 1b. Karolina w piękny sposób ujęła temat biblioteki marzeń. Jej podejście do tematu miało charakter bardzo osobisty, indywidualny. W piękny sposób opisała jaką bibliotekę chciałaby stworzyć ona sama, komu ta biblioteka by służyła, jakie byłyby jej cele, jak by wyglądała. We wstępie podparła się odpowiednią literaturą. Pracy towarzyszyło wiele cytatów. Po wysłaniu pracy z niecierpliwością oczekiwaliśmy na rezultaty i wyniki. Informację o uroczystości rozstrzygnięcia konkursu otrzymaliśmy 17 kwietnia. Szanowne jury zapraszało nas 27 kwietnia na galę konkursową połączoną z wręczeniem nagród i wyróżnień.
W trakcie uroczystości dowiedziałyśmy się, że w konkursie brało udział niemal 70 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z naszego województwa. Głównie z Bydgoszczy, Brodnicy, Grudziądza, Inowrocławia. Karolina była jedyną przedstawicielką naszego pięknego miasta. Okazało się, że niemal wszystkie laury powędrowały do uczniów IX LO w Bydgoszczy. W dwóch kategoriach – literackiej i naukowej (?) zwyciężyli uczniowie IX LO z Bydgoszczy. Reszta uczestników, a wśród nich również Karolina – otrzymała dyplomy uczestnictwa.
Gali rozstrzygnięcia konkursu towarzyszyły prezentacje o książce i nowych mediach przygotowane przez studentów Bibliologii i Informacji Naukowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Kilkakrotnie w trakcie wykładów cytowane były prace uczestników, w tym również praca Karoliny.
Bardzo atrakcyjną formą tego spotkania było zwiedzanie biblioteki. Biblioteka UKW jest piękna, przestronna i przede wszystkim funkcjonalna. Jej księgozbiór liczy ponad 800 tysięcy. Biblioteka pełni zadania dydaktyczne, naukowe i usługowe. Z jej zasobów mogą korzystać studenci, naukowcy, mieszkańcy Bydgoszczy i regionu. Biblioteka to nie tylko pomieszczenia wypożyczalni czy czytelni, ale również sale wykładowe i wystawiennicze; pomieszczenia do cichego czytania i nauki; specjalne pokoje przystosowane dla potrzeb naukowych studentów z niepełnosprawnościami. A oto praca Karoliny a także fotorelacja z pobytu w bydgoskiej bibliotece.
Danuta Galczak
Galeria zdjęć :
Praca Karoliny :
„Biblioteka moich marzeń”
Jak podaje słownik języka polskiego biblioteka to ,,instytucja gromadząca i udostępniająca księgozbiory; także budynek tej instytucji.” Do podstawowych zadań biblioteki należy: gromadzenie, opracowywanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych; obsługa użytkowników; prowadzenie działalności bibliograficznej, dokumentacyjnej, naukowo-badawczej, wydawniczej, edukacyjnej, popularyzatorskiej i instrukcyjno – metodycznej.
,,W założeniu wielkiej biblioteki jest tolerancja” – pisał Jan Parandowski – ,,Otwiera się dostęp wszystkiemu, co umysł ludzki stworzył i utrwalił w piśmie. Nie określa się żadnych granic: ani czasu, ani języka, ani narodu, ani barwy skóry (…).”
Jan Paweł II powiedział, że ,, biblioteka jest instytucją, która samym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zamysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i prawa do rozwoju dobra wspólnego.”
Największą biblioteką świata starożytnego i pierwszą biblioteką na świecie była biblioteka aleksandryjska, założona w Aleksandrii. W Polsce pierwsza biblioteka powstała w 1747 roku w Warszawie. Jej założycielami byli bracia Załuscy. Od 1780 roku ustanowiona została polską biblioteką narodową – jedną z największych bibliotek świata drugiej połowy XVIII wieku, jedną z pierwszych w Europie, która starała się realizować zadania biblioteki narodowej, gromadząc, katalogując i udostępniając możliwie pełny zasób narodowego piśmiennictwa.
Obecnie mamy dużo różnych bibliotek – szkolnych, publicznych, naukowych, fachowych, ogólnych, specjalnych, zamkniętych, wypożyczających, prezencyjnych, regionalnych. Stoją otworem dla każdego, kto zechce je odwiedzić i poznać ich historię i cenne zbiory.
,,Całe życie ludzkości osiadło w książce: ginęły państwa, społeczeństwa, plemiona i narody, a książka pozostawała. Rosła ona
i rozwijała się razem z postępem ludzkości.”- pisał Aleksander Hercen.
Wiele jest szarych i smutnych bibliotek, które z różnych powodów nie mogą cieszyć się życiem. Mają one własną, długą historię. Budynki tych bibliotek są stare, zniszczone. Są też biblioteki kolorowe i wesołe. Ich budynki są bardzo ładne, a wnętrza nowoczesne.
Bardzo bym chciała, żeby powstała taka biblioteka, której nikt na świecie jeszcze nie widział. Wyjątkowa i niepowtarzalna. Biblioteka moich marzeń byłaby inna niż te wszystkie biblioteki, które istnieją i które większość nastolatków odwiedza tylko wtedy, gdy musi wypożyczyć książkę będącą lekturą szkolną.
Biblioteka moich marzeń jest przeogromna. Jej budynek jest drapaczem chmur. Żaden człowiek stojący na ziemi nie jest w stanie dostrzec jego wierzchołka, tonącego w niebieskiej otchłani niebios. Budynek pokryty jest mieniącymi się płytami i nie można jednoznacznie określić jego koloru. Wygląda przy tym jak ogromna paleta pięknej gamy tęczowych barw.
Przed wejściem do biblioteki znajduje się przepiękny, zielony skwerek z oczkiem wodnym. Rośnie tam dużo bujnych kwiatów, fruwają motyle, a w wodzie radośnie pływają ryby i żaby. Kto wie – może właśnie
w tym oczku wodnym znajduje się żaba będąca pięknym królewiczem zaczarowanym przez złą czarownicę, a klątwę z niego zrzuci jakaś młoda
i piękna nastolatka, która przyjdzie do biblioteki wypożyczyć książkę? Tutaj wszystko może się zdarzyć.
Do biblioteki wchodzi się przez duże, piękne, dębowe drzwi będące niczym wejście do krainy Oz czy krainy Narnii. Rosną nad nimi piękne girlandy kwiatów. Na parterze mieści się ogromna recepcja, w której znajdują się: automat do wyrabiania kart bibliotecznych, rozkład pomieszczeń bibliotecznych oraz dokładny opis poszczególnych pięter, pomieszczeń i wind, którymi można dostać się na każde piętro. Na wszystkich ścianach w recepcji widnieją różne cytaty, sentencje
i aforyzmy z nazwiskami ich autorów. Na piętrze minus dwa znajduje się parking dla samochodów, a na minus jeden- toalety, szatnia i duży bufet, w którym interesanci wypożyczający książki mogą się czegoś napić
i skosztować coś słodkiego z naszego menu.
Ta biblioteka poczynając od pierwszego piętra dysponuje fascynującym księgozbiorem z całego świata, ze wszystkich epok literackich. Jej księgozbiór to tajemniczy labirynt odkrywany na nowo przez każdego czytelnika. Książki żyją tu własnym życiem, strzegą swoich sekretów, porozumiewają się między sobą. Ten księgozbiór stanowi paradoks: jest olbrzymi, a jednocześnie bardzo osobisty; skomplikowany, a przy tym w niewyjaśniony sposób bardzo przychylny dla odważnie zanurzających się w ten ocean książek.
Każdy kto przebywa wewnątrz mojej biblioteki nie jest w stanie określić granic tego wnętrza, które jest nieskończone.
Na pierwszym piętrze znajduje się dział z literaturą dziecięcą. Wszystkie pomieszczenia na tym piętrze są bardzo kolorowe. Wszędzie towarzyszą nam bajkowe postacie. Oprócz sal z regałami znajduje się tu także czytelnia dla dzieci a w niej bardzo wygodne sofy, fotele, dębowe stoliki. Na ścianie namalowana jest tęcza, którą zwieńcza garnuszek
z miodem. Dzieci mogą w niej poczytać książeczki, pooglądać kolorowe obrazki, a także pograć z paniami bibliotekarkami, ucharakteryzowanymi na wróżki, w wiele ciekawych i edukacyjnych gier.
Drugie piętro przeznaczone jest na lektury szkolne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, a także szkół średnich i wyższych. Tutaj rolę bibliotekarki pełni polonistka, która pomaga uczniom nie tylko
w odnalezieniu poszukiwanej przez nich pozycji, ale także, kiedy tego potrzebują, udziela im pomocy w lepszym zrozumieniu lektury, jej omówieniu i analizie.
Trzecie piętro mojej biblioteki poświęcone jest wszystkim dziedzinom nauki. Na ścianach narysowane są różne działania i regułki matematyczne, wzory chemiczne i fizyczne, wiszą przeróżne mapy
i plansze naukowe, na przykład – układ okresowy pierwiastków, mapa fizyczna świata, a także krótkie biografie najsłynniejszych naukowców.
Z sufitu zwisa podświetlany Układ Słoneczny.
Na piętrze czwartym znajdują się czytelnie dla młodzieży
i dorosłych. Można tam sobie wygodnie usiąść i przy ciepłym świetle lampy poczytać wybraną przez siebie pozycję bądź skorzystać z różnych pomocy naukowych ( słowników, encyklopedii, opracowań literackich) – pisząc, na przykład wypracowanie na lekcję języka polskiego do szkoły.
Kolejne piętro to pracownie komputerowe. Biblioteka posiada specjalnie stworzony system, dzięki któremu każdy czytelnik może sprawdzić dostępność książki oraz w jakiej sali, na którym regale i pod jakim numerkiem może ją znaleźć. Każdy jednak sam musi przewędrować tajemniczy labirynt regałów, aby taką książkę wypożyczyć.
Szóste piętro zajęte zostało przez literaturę przygodową. Tu pośród regałów znajdują się trójwymiarowe postacie najbardziej lubianych, książkowych bohaterów.
Na kolejnym piętrze znajdują się sale, w których odbywają się spotkania Klubu Miłośników Książek, Amatorskiego Koła Poetów, spotkania autorskie ze znanymi pisarzami, a także zajęcia grupy teatralnej.
Następne piętra odpowiadają kolejno wszystkim epokom literackim: na siódmym Starożytność następnie Średniowiecze, Renesans, Barok, Oświecenie, Romantyzm, Pozytywizm, Młoda Polska, Dwudziestolecie Międzywojenne, a na szesnastym Literatura Współczesna.
Na każdym piętrze regały na książki wykonane są z pięknego, dębowego drewna. Podłogi wyłożone są ciemnozielonymi, miękkimi dywanami w kolorowe książki. Z sufitów zwisają duże lamy w kształcie otwartych, starych ksiąg, które oświetlają pomieszczenia, dodając im domowego ciepła i poczucia bezpieczeństwa. W oknach wiszą śnieżnobiałe firanki.
W tej bibliotece wypożyczanie książek jest bardzo łatwe i niezwykle szybkie. Przy wyjściu z każdego pomieszczenia znajdują się cztery specjalne urządzenia służące do samodzielnego wypożyczania wybranych zbiorów bibliotecznych. Aby wypożyczyć książkę trzeba na jednym czytniku położyć kartę biblioteczną, a nad drugim czytnikiem przesunąć kod kreskowy książki znajdujący się na jej tylnej okładce. Następnie drukujemy informację zawierającą tytuł książki i jej autora, datę wypożyczenia i maksymalny termin zwrotu książki, a także specjalny kod potrzebny podczas oddawania książki. Potem usuwamy kartę i to wszystko- możemy wziąć książkę do domu. Przy zwrocie wystarczy, że
w recepcji podamy pani bibliotekarce książkę i karteczkę wydrukowaną przy wypożyczaniu.
Biblioteka moich marzeń łączy w sobie cechy biblioteki tradycyjnej
i biblioteki nowoczesnej. Może pomieścić bardzo dużo czytelników. Stanowi centrum, w którym można nie tylko szybko wypożyczyć coś z jej zbiorów, ale także miło spędzić czas. Rzeczą wyróżniającą tę bibliotekę spośród innych jest atmosfera, która w niej panuje- atmosfera bardzo przyjazna, wręcz rodzinna. W żadnej innej bibliotece nie ma tak miłej obsługi jak w mojej. Dlatego jest miejscem niezwykłym, które ludzie bardzo chętnie odwiedzają.
Taka właśnie jest biblioteka moich marzeń- biblioteka, którą stworzyłam ja, którą chciałabym zmaterializować i podzielić się nią
z innymi.
Carlos María Domínguez w swojej książce ,,Dom z papieru” napisał, że ,,biblioteka jest bramą w czasie”. Jakże trafne jest to stwierdzenie. Biblioteka jest przecież wieczna, uniwersalna i nieskończona.
Bibliografia :
- Dereń E., Polański E., Wielki słownik języka polskiego, Kraków 2012, str.63
- Dominguez C.M., Dom z papieru, Warszawa 2005, str. 50
- Jan Paweł II, Przemówienie podczas poświęcenia nowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Warszawa 11 czerwca 1999
- Pacyniak A., O książkach, czytaniu i bibliotekach. Wybór cytatów
i aforyzmów, [online], [ dostęp 9 maja 2016], dostępny w Internecie: http://www.biblioteka.jaw.pl/strona download/Publikacje/o_ksiązkach.pdf - Parandowski J., Wspomnienia i sylwety, Wrocław 1960, str.160
- Wikipedia, hasło: Zadania biblioteki. Podział.
- Wikipedia, hasło: Biblioteka Aleksandryjska, Biblioteka Załuskich.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.