„Pamiętajcie o ogrodach…” – Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych we Włocławku

„Pamiętajcie o ogrodach…”

8 listopada 2017r. n-le bibliotekarze – p. Danuta Galczak i p. Kinga Rażewska – zorganizowali poranek poetycki „Pamiętajcie o ogrodach”. Gościem imprezy była p. Agnieszka Jankowska – na co dzień bibliotekarka pełniąca funkcję starszego kustosza w filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku. Wielką pasją pani Agnieszki Jankowskiej jest poezja. Ma ona na swoim koncie dwa tomiki ( „Drzwi do mojego nieba” oraz „Pajęczyna”). Oprócz poezji pisała również felietony do prasy lokalnej.

Pani Agnieszka opowiadała o swoich początkach poetyckich,  o pierwszych wierszach pisanych na zamówienie koleżanek i kolegów, o inspiracjach polskimi poetami już w szkole średniej. Jej poezja przenika na wskroś trafnością spostrzeżeń, lakonicznością, pięknymi porównaniami, odwagą i otwartością. To, po części, unoszenie się ponad ziemią i bycie  w chmurach a z drugiej strony – twarde stąpanie po ziemi. Inspiracją zawsze jest życie i jego zaskakujące zwroty. Pod koniec spotkania kilku naszych szkolnych początkujących poetów zaprezentowało ( poprzez kolegów)  wiersze swojego autorstwa, do których później odniosła się p. Agnieszka, zachęcając młodych poetów do kontynuowania pisania.

Poranek upłynął w poetyckiej, nastrojowej atmosferze, którą potęgowały sceneria i dekoracje, a także poezja śpiewana prezentowana przez młodzież.

Wszyscy byli oczarowani osobą naszego gościa. Pani Agnieszka Jankowska zgodziła się uczestniczyć w przyszłości jako juror w konkursach literackich, organizowanych przez nauczycieli bibliotekarzy.

Po oficjalnym spotkaniu młodzi poeci mogli osobiście zadać p. Agnieszce pytania o swoją poezję, o kwestie literackie i techniczne.

Poranek zorganizowano w ramach projektu poetyckiego „Pamiętajcie o ogrodach..”, którego celem jest propagowanie poezji, rozwijanie poetyckich pasji, uwrażliwianie na świat i drugiego człowieka. Elementami projektu były zorganizowane wcześniej przez nauczyciela polonistę panią Kingę Rażewską – szkolne konkursy recytacji poezji Leśmiana. W poranku uczestniczyły klasy – 2a, 2b, 3a, 1a Technikum nr 3

Zorganizowana przez bibliotekę szkolną  impreza poetycka wpisuje się także w realizację rządowego programu „Bezpieczna +” , który zakłada rozszerzenie współpracy młodzieży Zespołu Szkół Ekonomicznych we Włocławku ze środowiskiem lokalnym.