„Kto czyta książki, żyje podwójnie” /Umberto Eco – Biblioteka Zespołu Szkół Ekonomicznych we Włocławku

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” /Umberto Eco

Nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciele poloniści realizują wspólnie projekt edukacyjny  „Kto czyta książki, żyje podwójnie” –  Dlaczego warto czytać ? Niby banalne pytanie, ale jakie ciekawe odpowiedzi: czytanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, jest doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, uczy pisowni, ortografii, uwrażliwia na innych ludzi i na piękno otaczającej natury, funduje wiedzę, relaksuje… Odpowiedzi na to pytanie jest zawsze dużo. Uczniowie zapisują je w trakcie prawdziwej (bo spontanicznej i nieco hałaśliwej ) burzy mózgów na tablicy lub na kartkach papieru. Te swoistego rodzaju motywatory  czytania  towarzyszą nam później podczas prezentowania, oceniania i dzielenia się opiniami na temat książek, które już przeczytaliśmy bądź takich, które dopiero przeczytamy, a którymi dysponuje biblioteka szkolna.

Uczniowie w trakcie zajęć polecają je sobie wzajemnie, krótko je recenzują i przybliżają sylwetkę autora. Większość stanowią nowości dotowane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Do projektu zaproszeni są również rodzice uczniów, którzy za pośrednictwem dzieci lub osobiście mogą skorzystać z naszych zbiorów. Celem zajęć jest zapoznanie z nowościami, które pojawiły się w bibliotece w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa,  zachęcanie do czytania,  promowanie czytelnictwa. Pamiętajmy, że  najlepszą i najważniejszą zachętą do czytania są nowe, pachnące świeżością, ulubione książki !

Zajęcia trwają. Dotychczas uczestniczyły w nich klasy: 1a, 1b, 2c, 2b, 1c, 1d i 1e